fazy_uczenia_cel_ach

Nasz statut: ACH Fundacja

Jesteśmy grupą, która wierzy, że dobra edukacja ma sens. Kiedy jest prowadzona w pełnej dobrowolności: ucznia i mistrza. Kiedy jest budowaniem wiedzy i używaniem jej w codzienności. Ciągłym sprawdzaniem i ulepszaniem.

Naszym celem jest polepszanie dobrostanu nas samych i otaczających nas ludzi. Chcemy to robić, poprzez uczenie, jak korzystać z wiedzy, którą jako ludzie posiadamy.

Edukacja to element naszego życia, realizujemy ją w sposób, który daje satysfakcję. Uczącym się po obu stronach: ucznia i nauczyciela.

Uczniom pomagamy budować i rozwijać umiejętności niezbędne w codziennym życiu, w coraz szybciej zmieniającym się świecie, w którym człowiek ze swoimi potrzebami zmienia się najwolniej.

Rozumiemy edukację jako proces, w którym obie strony uczą się od siebie. I obie strony wygrywają.

Do pewnego momentu dzieci uczą się, zaspakajając naturalną ciekawość świata przez zadawanie pytań, słuchanie odpowiedzi i szukanie własnych rozwiązań. Aż do chwili, gdy wpadną w tryby i oczka systemu edukacji. System w Polsce blokuje ten naturalny proces. System blokuje zarówno dzieci, jak i nauczycieli. Dziecko ma się nauczyć regułek i odpowiadać według schematu. Nauczyciel ma realizować odgórne decyzje.

My proponujemy zajęcia interaktywne. Postępy w tym procesie są wzmacniane poprzez konstruktywną informację zwrotną, która nakierowuje i motywuje do dalszej pracy nad sobą i przedmiotem.

Nas interesuje, co kto chce robić i jak my możemy w tym pomóc – w procesie naturalnego uczenia. Dzieci i młodzież razem z nami używają wiedzy. To, czego się uczą, wykorzystują: „Czego użyję, by znaleźć optymalny pod względem ekonomicznym kształt pojemnika na wodę? Z czego – z punktu widzenia mojej wiedzy chemicznej i biologicznej – tej pojemnik mógłby być, by zostawiał najmniejszy ślad węglowy lub najmniej ingerował w środowisko? W jaki sposób mogę o moim pomyśle mówić, by inni chcieli słuchać? Jakie aspekty prawne mam wziąć pod uwagę, gdy opracowuję wynalazek?”

Chcemy pokazać, że wiedzy da się używać oraz że każde pytanie może nas doprowadzić do nowych odpowiedzi.

Jesteśmy grupą przewodników i mentorów. Zapraszamy.

Beata

Nasz statut: ACH Fundacja